Şüphesiz her geçen gün önemi artan bir ürün olan su arıtma cihazları, evlerde kullanım oranı arttıkça, İnsanların ihtiyaçlarına yönelik ürünleri üretmek ve sağlığa doğrudan etki eden bir ürün olmasından dolayı bazı standartlara uygun olması gereken bir ürün.

Bir Su Arıtma Cihazı Almaya Karar Verdiğiniz Zaman, Ürünü İncelemden alma gibi bir şansınız olmadığını düşünüyorum. Türkiye'de bulunan piyasa koşullarında su arıtma ürünlerinde, bir çok merka model bulunurlen, Ülkemizde bu Ğrğnlere gösterilmesi gereken özen,n gösterilmediğini, Devletin bile esgeçtiğini düşünüyorum. Avrupa birliğine üye her ülkede insan sağlığına bire bir etki eden ürünler belli bir standartta olması gerekir iken, Bzaı Koşulları sağlamdan satışa sunulamazken. Bizim Ülkemiz Bu Sektör Açısından Çok Eksik konumda maalesef.

Dünya Üzerinde insan sağlığına bire bir etki eden ürünlerin denetimi serfitikasyon işlemlerinin çoğunu dünya sağlık örgütü gibi kurumlar üstlenmişken. Ülkemizde Sağlık bakanlığının maalesef böyle bir çalışması bulunmamaktadır. Ya da Gıda ve Tarım bakanlığı ya da hangi birime bağlanacaksa artık. bu ürünler.

Dünya Sağlık örgütü insan sağlığına yararlı olduğunu düşündüğü belli testlerden olumlu sonuç alan ürünlere NSF/ ANSI Standartı NSF/ANSI 58 Uyumlu vermektedir. Genellikle Su Arıtma Cihazı üreten firmalar, Dünya Ülkelerine ticaret yapmayı düşünen global çapta iş yapan firmalar özellikle,NSF/ ANSI Standartı NSF/ANSI 58 Uyumlu ve FDA gibi belgeleri alarak Kendi Ürünlerinin Sağlıklı olduğunu Bu şekilde son kullanıcıya ya da aracı firmalara kanıtlamakta.

Ülkemizde ise bu iş biraz daha kısa yoldan işlemekte. Kendi filtresini üretip bu filtrelere NSF/ ANSI Standartı NSF/ANSI 58 Uyumlu onayı almak ve bir marka yaratmak yerine, Firmalar, Dünyaca ün yapmış ve kendini kanıtlamış filtreleri Kullanmayı tercih Ederek, Üretimden Doğal Olarak Böyle bir belge alma gibi işlemlerden kurtulmuş oluyorlar.

Mantıklı mı Mantıklı, Günümüz Türkiye,'sinde Üretim yaparak Marka Oluşturmak ve bu söylediğim Belgelere sahip olmak maalesef Normal bir girişimcinin yapabileceği bir iş olmaktan çıkmış durumda.

Belirli Standarttaki ürünleri bir araya getirerek , bir ürün oluşturmak Çok Daha Kolay, maalesef Dışarıdan Göründüğü gibi olmayan yüzlerce su arıtma firması mevcut ülkemizde.

Peki Son kullanıcı olarak siz bunların arasından en iui olanı nasıl ayırt edeceksiniz. Bir kaç Küçük tüyo vermek istiyorum sizlere.

Öncelikle Satıcıların Sizlere Ürünleri hakkında söylediklerine güvenmeyin. Hangisine nasıl Güveneceğinizi Siz Ayırt edin.

1 - Ürünlerin Forum Sitelerinde son kullanıcılar taradınfan yazılmış yorumlarına bakın . Öyle tek Bir siteden Okuyarak asla karar vermeyin. Bir kaç forum dolasın.

2 - E ticaret sitelerinde Kullanıcıların ürün Hakkında yapmış olduğu yorumları inceleyin. 1 yıldız verenlerin neden 1 yıldız verdiğini okuyun.

3 - Şikayetvar.com sitesini ve markanın şikayetlerini inceleyin.

4 - Tüm Bunları inceledikten sonra. Aklınıza takılan bir soru varsa bunu firek satıcıya sorun ve tatmin edici bir yanıt alırsnız. O ürünü Satın Alın.