Günümüzde temiz suya ulaşabilmek oldukça önemli bir konu haline gelmiş durumda. Evlerinizde ya da işyerlerinde Kullanabileceğiniz bir çok ürün mevcut. biraz araştırma ile bir çok marka ve modele ulaşabilmeniz mümkün. Fakat bu sektör ile ya da ürünler ile hiç bir bilginiz yok ise doğru yerdesiniz.


Bu yazımızda sizlere sağlıklı bir arıtma cihazı nasıl olmalı, Çalışma Prensibi hangisi olmalı, ve Dikkat etmeniz gereken püf noktalarından bahsedeceğiz.


Bir Seçim yapmadan önce ihtiyacınıza uygun ürünü seçebilmek için Şu aorulara yanıt vermeniz gerekmektedir.


  • Nerede kullanacağınız, ( Ev, İş yeri, Üretimhane, bina Girişi...)
  • Suyu hangi amaçla arıtma istediğiniz (çmek için, Su ile çalışan makinelerinizin bakım onarım ömrü için, suyun içerisinde bulunan materyallerden kurtulmak için, ya da üretimde kullanmak için)
  • Günlük kullanım miktarınız ne kadar?
  • Şebeke suyu mu? Kuyu suyu mu;? arıtacaksınız.


Dilerseniz BU soruları berbaer yanıtalaylım.


Nerede Kullanacaksınız?


Genel olarak evlerde kullanılan su arıtma sistemlerinde br kaç seçeneğiniz mevcut. ama Türk halkının yoğun kullanımı için en uygun olanı tezgah altı su arıtma sistemleridir.


Tazgah Altı Su Arıtma Sistemleri 5 filtre 5 Aşamadan başlayarak, 12 aşamaya kadar yükselen modeller mevcut.


Bu aşamaların ne işe yaradığını bir. çok müşterimizden soru olarak duymaktayız. Reverse Osmosis systm yani ters ozmos sistemlerinde, su arıtma esnasında %10 - 15 lik bir bölümünü kaybettiğini söylemiştik. bu kaybolan mineralleri alkali, Detox ve 5 li mineral filtre ile geri eklemeyi amaçlayan firmalar.


Ekstra Filtrelerden sonra yapmış oldukları su analizlerinde, Suyun sertliğinin biraz yükseldiğini bununla beraber, PH ve Mineral seviyesinin de yükseldiğini belirtmek yanlış olmaz.


Tabii ki Sistemin içerisinde kullanılan tüm filtrelerin , Ürünün Çelik tankının ve diğer parçalarının NSF/ANSI standartı NSF/ANSI 58 Uygunluğuna dillat etmek gerekiyor. Ürünü Kullanacağınız Alan, Ürünün çalışma Şekli kadar önemlidir.


Evlerde Tezgah üstü ya da , Arıtmalı sebil de kullanan kullanıcılarımız mevcut, Bu ürünler portatif ve kullanımı kolay olduğundan dolayı Falzsıyla tercih edilmektedir. özellikle Kiracı olan müşterilerimiz ve arıtmasını yaz aylarında yazlığına götürmek isteyen müşterilerimiz. Genellikle bu tür sebeplerden dolayı. Tezgah üstü arıtma ya da arıtmalı sebi,l seçeneğini değerlendirmektedirler.


Tezgah üstü ya da arıtma sebil modellerinde cihazlar şebekeden suyu alır, arıtır ve size sıcak ya da soğuk şekilde kullanma olanağı sağlar. İş yerlerinde bardak olarak kullanım fazla olduğundan dolayı, Genellikle arıtmalı sebil modelleri tercih edilmektedir. Bir çok işyeri damacana su derdinden kurtulmak için, Arıtmalı sebil almayı tercih eder. Yılda bir defa düşük bakım nmaliyetleri, sürekli elinizin altında 7/24 kullanabileceğiniz kadar su sunması, Tercih edilme sebeplerinden en önemlileridir.


  • Suyu hangi amaçla arıtma istediğiniz (çmek için, Su ile çalışan makinelerinizin bakım onarım ömrü için, suyun içerisinde bulunan materyallerden kurtulmak için, ya da üretimde kullanmak için)


Suyu Hangi amaçla Kullanmak istediğiniz, Kullanacağınız üründe, Hayati rol oynayan en önemli faktörlerden biridir. Su Arıtma Cihazlarının sadece içilmek için temiz su ürettiğini düşünebilirsiniz. Fakat ürün portföyü çok geniş bir sektördür. Doğal Olarak son kullanıcılar Sadece son kullanım su tüketmek için temin ettikleri su arıtma cihazlarından farklı modelelrden ve kullanım amaçlarından bahsetmek istiyorum.


Bina Giriişi Su Yumuşatma Cihazları.Bu ürünler adından anlaşılacağı gibi bina girişi ya da işyeri ana şebeke saatindn sonraki kısma kurulan suyun içerisinde bulunan kireç klor ve tortu, koku gibi materyalleri temizleyen, minimum günlük 5 ton üretim yapan ürünlerdir.


Ülkemizde denize yakın kıyı bölgelerde daha çok tercih edilen bu ürünler, Şebeke Suyu ya da Kuyu Suytu Kullanan kullancılarımız tarafından tercih edilmektedir.


Çeşme, Kuşadası, Antalya, Marmaris , Bodrum, Ayvalık, Foça, Antalya, Alanya, Gibi bölgelerde şebekeden gelen suyun Sertlik oranı Su kaynağından dolayı Kireci arıtma isteyen kullanıcılar genellikle bina girişi su arıtma cihazlarını tyercih etmektedirler.


Saf Su Arıtma Cihazları


Saf Su Arıtma Cihazları Genellikle Laboratuvarlarda, Üretimde kullanılan bir üründür. Dezenfektan Üretimi gibi Kozmetik Üretimi yapan Firmalar, Saf Su Arıtma Cihazı Kullanmak Zorundadırlar.


Atık Su Yumuşatma Sistemleri


Fabrikalarda, Üretimde kullanılan Malzelerden Suya Karışan Zararlı kimyasalları doğaya salmadan önce, Suyun tabiatın doğal yaşam döngüsene zarar vermemesi için, Arıtılması gerekmektedir. Atık Su Arıtma Sistemleri, Arıtılacak olan Suyun içerisindeki kimyasallara göre değişkenlik gösterebilir. Özel oalrak üretilmesi gerekebilir.


Bu listeyi Daha da çoğaltabiliriz. Fakat Ön bilgi için bu ürünlerin yeterli olacağını düşünüyorum.


  • Günlük kullanım miktarınız ne kadar?


Günlük Kullanım miktarınız ev, iş yeri, imalathane ya da toplu konut olabilir. Hesaplandıktan sonra, Sistemin sunulması gerekmektedir. Bu durum ev kullanımları çin genellikle standarttır fakat, Her ihtiaca uygun olarak Bir sistem tasarlanması mümkündür. Su arıtma sistemleri modüler ve özelleştirilebilir sistemlerdir.


  • Şebeke suyu mu? Kuyu suyu mu;? Arıtacaksınız


Şebeke Suyunda Kullanılan Sistemi Kuyu Suyunda kuyu suyunun değerleri uygunsa kullanabilrisiniz. fakat, kuyu suyunda herhangi bir klorlama sistemi olmadığı için, kuyu suyu arıtma da , yumuşatma sistemi ya da normal arıtma sistemi yani ters ozmos hangisini kullanırsanız kullanın muhakkak bir UV Filtre eklemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kuyu suyunun içerisinde her dönem bakteri oluşması muhtemel bir ortamdır.